Czym jest jedynkowy system liczbowy?
Czym jest jedynkowy system liczbowy?
Matematyka niejedno ma oblicze. Dziś chciałabym opowiedzieć Ci o jedynkowym systemie liczbowym. Czyli takim zapisie cyfr czy sposobie liczenia jakim posługiwali się ludzie na przestrzeni wieków. Uzależnione było to m.in. od lokalizacji geograficznej, czy stopnia rozwoju danej kultury. Czy wiesz, że jedynkowy system liczbowy jest dziś uznawany za najprostszy możliwy system przeznaczony do zapisu liczb naturalnych, w którym jednej liczbie odpowiada jeden znak. Możesz go wykorzystać m. in. w informatyce czy elektronice, np. wykonane raz nacięcie, reprezentujące cyfrę 1. Pewnie nie wiesz, ale system dwójkowy jest dziś używany np. w społeczności Pigmejów.
Jeśli czujesz się zainteresowana lub zainteresowany to czytaj daj i poznaj krótką historię tego systemu
Jedynkowy system liczbowy na tle historii
Konieczność liczenia towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów, bo pomaga uporządkować otaczający go świat i lepiej zorientować się w otaczającej rzeczywistości. Badania archeologiczne udowadniają, że systemem jedynkowym posługiwano się już w prehistorii. Do tego celu służyły konwencjonalne zbiory zastępcze ułożone z tylu elementów, co dany zbiór. Mogły to być nacięcia na kościach, patykach, kamieniach, zbiory muszli czy układy jednakowych artefaktów.
Dokonane przez badaczy odkrycia sprzed 30, a nawet 40 tysięcy lat ukazują kości zwierząt z pogrupowanymi nacięciami, ale też systemy węzełkowe bliskie kulturze prekolumbijkiej Ameryki Południowej czy Dalekiego Wschodu. Warto wspomnieć również o Mezopotamii, gdzie używano glinianych kamieni rachunkowych oraz o funkcji tzw. karbowych, którzy nadzorując pracę chłopów w majątkach, wykonywali nacięcia na raboszu, czyli specjalnym pręcie. W ten sposób możliwa była rejestracja ilościowych efektów pracy.
Teoria kontra praktyka, czyli wygoda stosowania systemu jedynkowego
Choć prosty w użyciu, jedynkowy system liczbowy jest mało wygodny w stosowaniu. Uciążliwe jest np. zapisywanie nawet stosunkowo niewielkich liczb jak 100 czy 200. Istnieje jednak użyteczny wariant tego systemu, gdzie tworzone są proste figury odzwierciedlające większe wartości. Na przykład cztery kreski tworzące kwadrat, przekreślone piątą. Operacje matematyczne prowadzone w jedynkowym systemie liczbowym sprowadzają się do mechanicznego łączenia i obcinania zapisów liczb.
Praktyczne kursy matematyczne dla każdego
Przedstawiony powyżej system liczbowy nie jest przedmiotem nauki w szkołach. Jednak bardziej skomplikowane zagadnienia, takie jak funkcja i jej własności czy logarytmy potęgi – już tak. Dlatego też, jeśli masz kłopoty ze zrozumieniem tych zagadnień, rozwiązywaniem zadań lub chcesz lepiej przygotować się do sprawdzianów w szkole średniej, matury lub egzaminów – skorzystaj z oferty moich kursów matematycznych. Przekonaj się, że Królowa nauk może być ciekawa i zrozumiała!