fbpx
14 kwi

Geometria płaska i przestrzenna

geometria płaska i przestrzenna

Geometria płaska i przestrzenna – olej napędowy rozwoju dla cywilizacji

Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie ludzkość byłaby teraz, gdyby nie wynalazca koła? Jaki kształt miałyby nasze domy, gdyby nie prostopadłościany, sześciany, stożki oraz pozostałe bryły? Jak potoczyłoby się rozumienie świata, gdyby nie geometryczny porządek? O tym, jak ważna jest dla nas geometria, świadczyć może nawet napis, który (według legendy), znajdował się na frontonie Akademii Platońskiej: Nie ma tu wstępu nikt, kto nie zna geometrii. Starożytne wzorce harmonii oparte na prostych bryłach, możemy podziwiać do tej pory podczas zwiedzania zabytkowych budowli.

Geometria przestrzenna – od piramid z Gizy po piramidki z herbatą

Najbardziej oczywistym przykładem użycia geometrii przestrzennej w codziennym życiu jest architektura. Grobowce faraonów, Partenon, łuk triumfalny, czy spalona niedawno katedra Notre Dame to tylko część przykładów budowli postawionych zgodnie z zasadami geometrii. Nie trzeba szukać tak daleko – wystarczy, że wyjrzymy przez okno, a ukażą nam się prostopadłościany bloków, czy ostrosłupy dachów. Prawdopodobnie czytając ten tekst trzymasz w ręku prostopadłościenny telefon i popijasz herbatę z torebki w kształcie ostrosłupa.

Wsadź to do pudełka, czyli jak bryły pomagają nam w organizacji

Obecnie najbardziej popularnymi figurami przestrzennymi są… pudełka. Niezależnie od tego, czy mają kształt prostopadłościanów, sześcianów, czy walców, pomagają nam organizować otoczenie. Chociaż na co dzień nie musimy obliczać pola i objętości kartonu, żeby wiedzieć, którą skrzynkę w paczkomacie wybrać, nadal musimy poznać jego wymiary, aby były dla nas użyteczne. Tylko kot zmieści się wszędzie – zamówiony odkurzacz już niekoniecznie. Geometria w praktyce to także meble, części samochodowe i komputery.

Boskość geometrii

Warto wiedzieć, że od zarania dziejów geometria wiązana była z atrybutami pozaziemskimi. Harmonia i porządek miały zbliżać ludzi do boga. Wiele budynków sakralnych powstało na planach idealnych figur oraz z uwzględnieniem boskich proporcji. Czy znasz pojęcie “boska proporcja”, czyli inaczej złoty odcinek? Zgodnie z definicją: podział odcinka na dwie części w taki sposób, by stosunek długości dłuższej części do krótszej był równy stosunkowi całego odcinka do dłuższej jego części. Stosunek, o którym mowa w definicji, nazywa się złotą liczbą, a oznaczany grecką literą φ (czyt. fi). Jej wartość wynosi 1,618. Złote proporcje używane są również w sztuce. Równie ciekawym zagadnieniem jest Święta Geometria, w której moc niektórzy wierzą do dziś.

 

Chcesz pogłębić swoją wiedzę z tematu geometrii płaskiej, przestrzennej lub analitycznej? Wybierz jeden z moich kursów lub odwiedź mój kanał AjkaMAT na YouTube. Poza szczegółowym omówieniem zagadnień w kursach przygotowałam kilka ciekawych zadań do samodzielnego rozwiązania. Zapraszam!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię