fbpx
02 mar

Jak matematyka przydaje się w dorosłym życiu?

matematyka

Czy matematyka przydaje się w dorosłym życiu?

Wielu uczniów – zwłaszcza tych, którzy nie przepadają za tym przedmiotem w szkole – nieustannie zadaje sobie pytanie: po co w ogóle matematyka jest mi potrzebna? Oprócz oczywistej konieczności ukończenia szkoły i zaliczenia podstawy programowej matematyka towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku w dorosłym życiu. Gdzie występuje w naturze? Jak ją wykorzystywać?

Przyroda złożona z matematycznych wzorów

Pierwsze w historii twierdzenia matematyczne powstały po to, by zdefiniować i zrozumieć otaczającą nas przyrodę. Już tysiące lat temu dostrzeżono pewne prawidłowości, w tym na przykład symetrię płatków śniegu czy skrzydeł motyla. Heksagonalne komórki w plastrach miodu są przykładem na to, jak pszczoły intuicyjnie wykorzystują geometrię. Najbardziej jednak imponującym przykładem są ślimaki, których skorupki zbudowane są po spirali logarytmicznej, gdzie długość łuku spirali rośnie proporcjonalnie do promienia. Niesamowite, prawda? A jak w praktyce, dla ułatwienia sobie życia, możemy wykorzystać matematyczne prawidłowości?

Najwięcej zadań matematycznych przytrafia się w domu!

Z matematyką pod tym względem jest tak, jak z wypadkami – najwięcej ich potencjalnie spotyka nas właśnie w domowym zaciszu. Jednym z takich zadań może być na przykład obliczenie proporcji składników do przygotowania posiłku zgodnie z przepisem. Przeliczenie pięciu porcji na dwie, zamiana dekagramów na gramy lub mililitry, jeśli zamiast wagi posiadamy kubek z miarką, ustawienie odpowiedniego czasu i temperatury pieczenia – a w kuchni matematyki znajdziesz jeszcze więcej. Ciekawym przykładem zastosowania obliczeń geometrycznych jest za to malowanie ścian. Ile litrów farby potrzebujesz do pomalowania mieszkania? Ile kupić opakowań, by wystarczyło do wykonania zadania, ale też by nie zostało zbyt dużo produktu? Wystarczy zastosować proste obliczenia i wykorzystać dane z etykiety farby, które mówią o tym, ile metrów kwadratowych pokryjesz jedną puszką.

Domowy budżet, zakupy, rachunkowość – matematyka w czystej postaci

Załóżmy, że za rok chcesz spędzić tygodniowy urlop w greckim kurorcie. Jak długo i jakie kwoty musisz odkładać, by uzbierać wystarczającą sumę? Z pewnością bez większego problemu rozwiążesz tego typu zadanie. Podobnie jak to, ile zapłacisz za koszulkę, która została przeceniona o 37% od ceny podanej na metce czy ile PLN wydasz na sprowadzany z zagranicy produkt o wartości przedstawionej w dolarach lub euro. Posługując się podstawowymi zagadnieniami matematycznymi, będziesz w stanie wybrać najbardziej opłacalną ofertę kredytową – z uwzględnieniem oprocentowania, RRSO i innych zmiennych. Mając do dyspozycji kalkulator bądź kartkę i ołówek, obliczysz, czy bardziej opłaca Ci się zmywać ręcznie, czy może zainwestować w zmywarkę – biorąc pod uwagę cenę urządzenia, koszty zużycia wody i prądu, a także własny czas.

 

Jak widzisz, matematyka jest z Tobą na każdym kroku, niezależnie od tego, co robisz. I choć zaawansowane działy związane z macierzami, całkami, wielomianami czy trygonometrią być może w praktyce do Ciebie nie wrócą, warto poznać podstawy, by doskonalić umiejętność myślenia analitycznego. Sprawdź, jakie propozycje kursów online z matematyki dla studentów i uczniów szkół średnich przygotowałam dla Ciebie. Możesz również skorzystać z mojego kanału na YouTube gdzie znajdziesz ciekawe playlisty dla uczniów przygotowujących się do egzaminów maturalnych!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię