fbpx
17 maj

Krótka historia algebry

algebra w szkole

Algebra – krótka historia

Algebra towarzyszy uczniom już od szkoły podstawowej przez całą szkołę średnią. Gdy zdecydują się na kontynuowanie nauki na kierunkach ścisłych – również na studiach. Czy wiesz, że samo nazewnictwo algebry i algorytmu zostało przyjęte przez matematyków europejskich w XII wieku. Wtedy na łacinę przetłumaczono dzieło perskiego uczonego Muhammada ibn Mūsā al-Khwārizmīego Al-Maqala fi Hisab al-Jabr wa-al-Muqabilah (O odtwarzaniu i przeciwstawianiu). Jednak początki algebry sięgają znacznie głębiej w historii matematyki.

Algebra babilońska

Odkrycie tabliczek zapisanych skomplikowanymi zadaniami algebraicznymi pozwoliło nam dowiedzieć się więcej o przeszłości algebry. Już ponad dwa tysiące lat przed naszą erą była to jedna z powszechnie praktykowanych dziedzin nauki w szkołach starożytnej Babilonii. Większość symboli matematycznych nie była wtedy znana, dlatego posługiwano się opisami. Po przetłumaczeniu treści zadań i zapisaniu ich w sposób współczesny odkryto, że Babilończycy doskonale radzili sobie z układami równań pierwszego i drugiego stopnia, a niektóre działania wymagają użycia wielu nawiasów oraz prawidłowej kolejności wykonywania działań.

Rozwój algebry

Przez wzgląd na konieczność zapisywania działań słownie, przez wiele wieków rozwój algebry był wolniejszy, niż miało to miejsce w przypadku innych dziedzin matematyki. Dopiero w XIII wieku dzięki zastąpieniu słów symbolami matematycznymi można było skodyfikować zapisy wyrażeń. Kluczowym wydarzeniem w historii algebry było opracowanie równań trzeciego i czwartego stopnia w XVI wieku. Obecnie algebra dzieli się na wiele działów, z których algebra elementarna zajmuje się dodawaniem i mnożeniem, wielomianami oraz zmiennymi.

 

Podczas nauki w szkole opanowanie działań z użyciem wielomianów warto opanować krok po kroku. Rozwiązywanie równań wymagane jest już na poziomie matury podstawowej. Jeśli chcesz sprawnie poruszać się wśród zagadnień związanych z algebrą, zobacz mój materiał na YouTubie. Przygotowałam go po to, aby w prosty sposób przybliżyć Ci zasady obliczeń. Sprawdź również inne kursy matematyczne, które pomogą Ci nie tylko zdać egzaminy czy dostać na wymarzone studia, ale przede wszystkim przekonać się, że matematyka nie musi być trudna!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię