fbpx
15 lut

Krótka historia statystyki

statystyka

Krótka historia statystyki

Statystyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pojawiła się wraz z potrzebą opisu i analizy zjawisk masowych występujących w społeczeństwie, a pierwsze wzmianki możemy znaleźć w Księdze Liczb Starego Testamentu – swoje początki statystyka wywodzi ze spisów powszechnych ludności. Aż do XIX wieku statystyka służyła głównie do zapisywania informacji na temat stanu państwa, jednak gwałtowny rozwój gospodarki sprawił, że podstawowe dane nie były wystarczające do odpowiedniego planowania. Wtedy na pomoc statystyce przyszła matematyka i związania z nią teoria prawdopodobieństwa.

Chcieć wiedzieć więcej – metody statystyczne

Jeśli chcemy poznać właściwości, którymi rządzą się poszczególne zjawiska masowe, musimy użyć metod statycznych. Wykorzystujemy je w demografii, ekonomii, socjologii oraz wielu innych dziedzinach nauki, ale aby dobrze przeprowadzić cały proces zbierania danych i analizy, musimy dokładnie określić to, czego chcemy się dowiedzieć, to znaczy – odpowiednio zaplanować badanie. Pierwszym i podstawowym elementem podsumowującym zebrane informacje zajmuje się statystyka opisowa.

Statystyka matematyczna – do czego właściwie służy?

Statystyka matematyczna zajmuje się danymi z czysto matematycznego punktu widzenia. Oznacza to, że ten dział skupia się na weryfikacji hipotez statystycznych, a tym samym zapewnia podstawy teoretycznie dla statystyki stosowanej. Samo pojęcie statystyki w statystyce matematycznej oznacza mniej więcej to, co zmienna losowa w rachunku prawdopodobieństwa. Statystyka matematyczna pozwala odpowiedzieć na kilka podstawowych (niezbędnych z praktycznego punktu widzenia) pytań: jak dokładny jest wynik pomiaru? Ile oznaczeń należy przeprowadzić, aby wynik był precyzyjny? Czy badany przedmiot spełnia założone normy jakościowe i ilościowe?

Podstawowe pojęcia statystyki i zadania maturalne na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym

Statystyka jest ważna z punktu widzenia wielu innych nauk, dlatego podstawy poznajemy już w szkole średniej. Takie pojęcia jak mediana, dominanta czy średnia arytmetyczna towarzyszą nam przez cały proces poznawania statystyki matematycznej. Moje kursy statystyki online prowadzę na poziomie podstawowym, a na kanale YouTube możesz zobaczyć, jak rozwiązać zadania pojawiające się na maturze.

Zapraszam do skorzystania z mojej bogatej oferty, jestem pewna, że znajdziesz coś wyjątkowego dla siebie!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię