fbpx
19 sty

Logika matematyczna i filozoficzna

logika matematyczna

Logika matematyczna i filozoficzna

Każdy z nas z pewnością wiele razy słyszał o logicznym myśleniu, argumentacji albo tłumaczeniu pewnych kwestii. W rzeczywistości logika towarzyszy nam na co dzień w różnorodnych sytuacjach. Najprościej ujmując, opiera się ona bowiem na formułowaniu wniosków na podstawie uznania określonych przesłanek za prawdziwe. Przykładowo, jeżeli spojrzymy rano przez okno i zobaczymy, że chodniki są mokre, a w wielu miejscach widać kałuże, to możemy bez trudu wywnioskować, że nocą padał deszcz. To najprostszy przykład logicznego myślenia, ale logika bywa znacznie bardziej skomplikowana, zwłaszcza w filozofii oraz matematyce.

Wykorzystywanie logiki w filozofii

Choć posługujemy się nią na co dzień, logika jest też jedną z najważniejszych dziedzin filozofii sięgającą jeszcze czasów starożytnej Grecji. Już wtedy najwięksi myśliciele jak Arystoteles czy Zenon z Elei zastanawiali się nad niezwykle skomplikowanymi, ale fascynującymi problemami natury logicznej. Nierzadko pokazując, jak trudne do rozwiązania bywają. Początkowo logika filozoficzna była więc sposobem na ćwiczenie racjonalnego myślenia. Z czasem rozwijała się, kolejni filozofowie przedstawiali nowe zagadnienia, aż w końcu logiczne wnioskowanie stało się podstawą wielu dziedzin nauki – w tym matematyki.

Na czym opiera się logika matematyczna?

Jak może wiesz, podstawą logiki matematycznej jest przede wszystkim formułowanie zdań logicznych, które mogą być określone jako prawdziwe albo fałszywe. Te zaś łączą się często w bardziej złożone konstrukcje. Należą do nich na przykład koniunkcje, alternatywy, implikacje, równoważności bądź negacje. Podobnie jak prostym zdaniom, przypisuje się prawdziwość albo fałszywość. Nieodłącznymi elementami tej dziedziny matematyki są też warunki konieczne i wystarczające oraz kwantyfikatory. Logika matematyczna na pewnym etapie może stać się bardzo skomplikowana. Pamiętaj jednak, że jest wykorzystywana w różnych dziedzinach życia. Zwłaszcza nauce, choćby w programowaniu, prawie czy systematyce organizmów.

Matematyka dla studenta – logika

Nauka podstawowych zagadnień związanych z logiką matematyczną najczęściej zaczyna się już w szkole średniej. Bardziej skomplikowane zdania złożone czy terminologia związana z logiką pojawiają się dopiero na studiach. Zaawansowane problemy w obrębie tej dziedziny matematyki czasami okazują się jednak stosunkowo trudne do zrozumienia oraz rozwiązania. Dlatego jeśli chcesz dokładne przeanalizowanie ten dział matematyki to może zainteresują Cię moje kursy matematyczneprzygotowujące do matury lub kursy dla studentów – propozycja AjkaMAT to idealny wybór właśnie dla Ciebie. Możesz też najpierw zobaczyć jak uczę logiki i nie tylko wchodząc na mój kanał YouTube. Serdecznie zapraszam!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię