Dlaczego matematykę nazywa się królową nauk?
Matematyka czy to naprawdę królowa nauk?
Chyba każdy usłyszał w swoim życiu przynajmniej raz frazę matematyka jest królową nauk. Co ona jednak oznacza i czy faktycznie jest czymś więcej niż tylko popularnym banałem? To ogólne stwierdzenie doskonale opisuje zależność matematyki względem innych nauk. Można jasno stwierdza jak ważną rolę pełni ona wśród pozostałych dziedzin. Choć wszechstronność matematyki, a także jej zastosowanie w rozmaitych obszarach życia jest oczywiste dla każdej osoby związanej z tym przedmiotem, chciałabym wskazać tutaj na kilka znamiennych przykładów, potwierdzających, że matematyka faktycznie jest prawdziwą królową nauk.
Matematyka – klucz do upraszczania rzeczywistości
Na pierwszy rzut oka, zwłaszcza dla licealistów przygotowujących się do matury, matematyka to niebywale skomplikowany przedmiot. Często mają oni z nią problemy, a otrzymanie z niej oceny bardzo dobrej wydaje się niespełnionym marzeniem. Nic bardziej mylnego, bo choć zaawansowane zadania wydają się być nie do rozwiązania, wymagają jedynie właściwego podejścia. Matematyka to niezwykle logiczna dziedzina wiedzy, w której jedno wynika z drugiego. Mając opanowane wykonywanie podstawowych działań oraz rozumiejąc zdefiniowane reguły czy prawa, można tak naprawdę zrobić bardzo wiele. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z rozwiązywaniem zadań, być może warto wrócić do podstaw – gwarantuję, że wtedy wszystko nabierze sensu.
Codzienne wykorzystanie matematyki
Nie da się ukryć, że najbardziej wyraźne przykłady to te, zaczerpnięte prosto ze zwyczajnych sytuacji. Masz w planach malowanie pokoju? Dzięki paru obliczeniom dowiesz się, ile litrów farby będzie Ci do tego potrzebne. Musisz określić dawkowanie leku na podstawie ulotki? Tutaj również pomoże Ci kilka prostych matematycznych działań. Matematyka, czy tego chcemy, czy nie, otacza nas każdego dnia. Pozwala na szybką konwersję jednostek, pomaga w gotowaniu, zarządzaniu budżetem domowym, odprowadzaniu podatków oraz obliczaniu prawdopodobieństwa w grach planszowych.
Matematyka – nie tylko domeną człowieka
To właśnie dzięki tej nauce możliwy był tak dynamiczny postęp w dziedzinie informatyki, a ciągle rosnąca moc obliczeniowa komputerów podkreśla jeszcze bardziej jej niezwykłość. W dobie rozwoju sztucznej inteligencji warto pamiętać o tym, że tak naprawdę wszystko zaczęło się właśnie od matematyki. Ponadto korzystają z niej nie tylko ludzie, ale również niektóre rośliny, np. owadożerne muchołówki amerykańskie, które według naukowców potrafią liczyć co najmniej do 20.
Chciałbyś zacząć rozumieć matematykę oraz dostrzec jej ponadczasowe piękno? Zapraszam do zapoznania się z ofertą. Kursy matematyczne od AjkaMat to naprawdę strzał w dziesiątkę!
Chcesz zobaczyć jak uczę i łamię bariery w nauce matematyki? Odwiedź koniecznie mój kanał na YouTube – gwarantuję, że zostaniesz ze mną na dłużej.