fbpx
22 lip

Matematyka w kuchni

matematyka w kuchni

Matematyka w kuchni – jak przeliczać przepisy i rozwiązywać problemy kulinarne za pomocą matematyki?

Jak się okazuje, matematyka odgrywa kluczową rolę również w kuchni, dając narzędzia do przeliczania proporcji, modyfikowania przepisów czy też rozwiązywania codziennych problemów kulinarnych. Umiejętność wykonywania podstawowych działań nie tylko ułatwia bowiem przygotowywanie potraw, ale wpływa również na ich doskonały smak i wygląd. W jakich sytuacjach przydaje się nam matematyka? Co umożliwia sprawne posługiwanie się różnymi zagadnieniami z jej dziedziny? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Przeliczanie proporcji

Sprawne posługiwanie się mnożeniem oraz dzieleniem pomaga błyskawicznie modyfikować przepisy w taki sposób, aby nadawały się do przygotowywania zarówno większej, jak i mniejszej ilości jedzenia. Bardzo często twórcy receptur tworzą je z myślą o dwóch czy czterech osobach, co znacząco ogranicza możliwość zastosowania przepisów również na większe okoliczności. Dzięki takim działaniom jak mnożenie czy dzielenie błyskawicznie zmodyfikujesz proporcje, mogąc gotować potrawy na dowolną ilość osób.

Konwersja jednostek

Jednym z powszechnych problemów w kuchni bywa niekiedy przeliczanie jednostek. Przepisy pochodzą z wielu źródeł, stąd też bardzo często są tworzone z wykorzystaniem różnych systemów miar. Podczas gdy część osób bazuje na mililitrach, inne stawiają na gramy (nawet w przypadku płynów) lub uncje – powszechne zwłaszcza w recepturach zagranicznych. O ile jednostki te można w stosunkowo prosty sposób przekształcać, znacznie trudniej robi się w sytuacji, gdy do mierzenia ilości składników wykorzystywane są szklanki, łyżki i łyżeczki. Wtedy warto kierować się powszechnie uznanymi wartościami, np. 1 łyżka stołowa to ok. 15 ml, mając na uwadze to, że trudno będzie zachować dokładność przepisu.

W jaki sposób przeliczać gramy na uncje i na odwrót? Niezawodne okazują się w tym celu rozmaite dostępne w sieci kalkulatory. Chcąc poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, należy wziąć pod uwagę fakt, że 1 uncja = 28,35 gramów, a kolejno skonstruować proste równanie, np.:

$1uncja=28,35gramów$
$6uncji=x gramów$
$x=\frac{6×28,35}{1}=170.1gramów$

Przygotowywanie listy zakupów

Dzięki matematyce znacznie łatwiej będziesz mógł również tworzyć listy zakupów, biorąc pod uwagę zarówno ilość domowników, jak i ich apetyt. Obliczenia pozwolą Ci nie tylko zminimalizować marnowanie żywności, ale też wpłyną pozytywnie na budżet.

Znajomość wykonywania działań matematycznych to zatem nie tylko wiedza zarezerwowana dla uczniów, studentów czy osób pracujących na co dzień z liczbami. Podstawowe operacje na liczbach są bowiem kluczowe w procesie gotowania, sprawiając, że przygotowywanie potraw staje się nie tylko łatwiejsze, ale też bardziej dokładne.

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię