fbpx
23 gru

Nauka zdalna, czyli jak efektywnie uczyć się w domu

Nauka zdalna

Nauka zdalna, czyli jak efektywnie uczyć się w domu – poradnik dla uczniów i rodziców

Zdalne nauczanie to teraz codzienność. Z nowym sposobem prowadzenia zajęć zmagają się zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Również studenci większość materiałów muszą przyswoić w formie elektronicznej. Nie jest to nowość – kursy online organizowano już wcześniej, jednak wtedy były alternatywą dla nauki stacjonarnej czy korepetycji sam na sam z nauczycielem.

Kilka podstawowych kroków, by ułatwić naukę zdalną

Pierwszym krokiem do efektywnej nauki powinno być dokładne wywietrzenie pomieszczenia – dotleniony mózg pracuje lepiej, a siedzenie przed komputerem w pełnym skupieniu jest w dużym stopniu wyzwaniem dla młodego człowieka. Kolejny ważny element, to wyłączenie (a w skrajnych przypadkach nawet zablokowanie) niepotrzebnych rozpraszaczy, takich jak portale społecznościowe czy platformy streamingowe. Warto ustalić z dzieckiem czas poza nauką, który będzie mogło spędzić na korzystaniu z sieci w celach rozrywkowych.

Nauka zdalna – zadbaj o przerwy!

Tak, to jeden z ważniejszych elementów nauki zdalnej. Nawet podczas pracy biurowej przed komputerem przysługuje pięć minut przerwy na każdą godzinę spędzoną przed ekranem. Tym bardziej są one konieczne podczas zajęć online. Między lekcjami stacjonarnymi wynoszą od 5 do 20 minut. Jeżeli plan ustalony przez szkołę czy uczelnię na to pozwala – staraj się zachować ten sam odstęp bez patrzenia w monitor. Szczególną troską należy objąć młodsze dzieci, które mogą mieć problem z samodzielnym pilnowaniem czasu spędzonego przed ekranami.

Cisza – pomocnik w utrzymaniu skupienia

W domu rozproszyć może więcej rzeczy niż podczas zajęć stacjonarnych, dlatego, o ile to możliwe, zapewnij dziecku ciszę. Jeżeli spędzacie ten czas razem, ogranicz dźwięk telewizora, odkurzacza, miksera czy wiertarki (swojej, na tę sąsiada możesz nie mieć wpływu). Przycisz radio, jeśli słuchasz podczas pracy. Staraj się nie przeciążać sieci – urywana prezentacja czy brak łączności skutecznie przeszkadzają w śledzeniu zajęć. I przede wszystkim – poproś dziecko o wyciszenie telefonu. Piszący na komunikatorach znajomi to nie najlepszy pomysł na utrzymanie skupienia.

Nauka zdalna nie musi być trudna. Dobra organizacja czasu i przestrzeni wystarczy, by odnaleźć się w nowej sytuacji. Prowadzę kursy online z planimetrii, funkcji, oraz wielu innych zagadnień matematycznych na wielu poziomach zaawansowania. Uczę zdalnie zarówno młodzież w wieku szkolnym, jak i studentów. Wiem, jak się uczy zdalnie, bo mam doświadczenie!

Jeśli chcesz zobaczyć jak uczę zdalnie? Koniecznie odwiedź mój kanał YouTube lub dołącz do mojej grupy wsparcia na Facebooku

Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj mój list do Ciebie – kliknij

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię