fbpx
07 sty

Neuronauka

neuronauka

Neuronauka w rozumieniu i uczeniu się matematyki

Matematyka to podstawowy przedmiot i baza dla systemów kształcania na całym świecie, niezależnie od poziomu edukacji czy warunków zdobywania wiedzy. Na równi z pisaniem oraz czytaniem umiejętność wykonywania podstawowych działań matematycznych jest niezbędna do życia we współczesnym świecie. W Polsce, według raportu NIK, aż 56% uczniów deklaruje problemy w przyswajaniu materiału szkolnego właśnie z matematyki. Ma to związek ze specyfiką tego przedmiotu, która wymaga umiejętności nierozwijanych w pruskim systemie edukacji – logicznego myślenia, rozumienia zależności czy analizy zadań.

Matematyka to także dziedzina, która wiele wymaga od prowadzącego zajęcia, a o zaangażowanych pedagogów coraz trudniej w warunkach panujących obecnie w polskim szkolnictwie. Na szczęście z pomocą przychodzą najnowsze odkrycia z dziedziny neurobiologii, które mogą znacznie ułatwić proces zrozumienia i rozwiązywania zadań matematycznych.

Neuronauka na wczesnym i późnym etapie edukacji matematycznej

Przeprowadzone badania wykazały, że już przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym na etapie wczesnej podstawówki powinny rozwijać to, co dla nich najbardziej naturalne – liczenie na palcach. Okazało się, że to niezwykle ważne dla całego procesu zrozumienia (w starszych klasach) liczb i symboli zupełnie abstrakcyjnych. Przenoszenie tego, co namacalne, w świat logiki, abstrakcji oraz równań pozwala znacznie szybciej przyswoić nowe zagadnienia.

Stres a matematyka

Badacze pochylili się również nad korelacją strachu przed matematyką, a odzwierciedleniem w wynikach nauczania poszczególnych uczniów. Okazało się bowiem, że w większości przypadków, wśród nastolatków i młodych dorosłych, strach przed niezrozumieniem skutecznie blokował możliwość rozwoju w kontekście poznawania nauk ścisłych, szczególnie matematyki. Odpowiednie techniki pracy nad odczuwanymi emocjami pomogły poprawić oceny wśród najsłabszych uczniów oraz umożliwiły zdanie przedmiotu.

Jeśli szukasz wysokiej jakości kursów matematycznych online opracowanych przez nauczyciela z pasją – sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam. Zachęcam także do subskrybowania mojego kanału na YouTube dzięki któremu nauka matematyki może stać się dla Ciebie prawdziwą przygodą.

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię