fbpx
27 lis

Pechowa trzynastka – dlaczego liczba 13 jest uznawana za pechową?

Pechowa trzynastka

Pechowa trzynastka – czyli dlaczego liczba 13 jest uznawana za pechową?

Matematyka stanowi absolutną podstawę niemal każdej dziedziny naszego życia – jest to dość oczywisty fakt. Liczby nie służą nam jednak wyłącznie do szeroko rozumianego porządkowania praw rządzących otaczającym nas światem oraz ich wykorzystywania. Części z nich przypisujemy bowiem również znaczenie symboliczne, a jednym z najbardziej znanych tego przykładów pozostaje uznawanie liczby 13 za pechową, najczęściej w postaci przesądów wobec trzynastego dnia miesiąca przypadającego w piątek. Dlaczego jednak trzynastkę kojarzymy z nieszczęściem?

Trzynastka w historii

Przyczyna, dla której wielu z nas współcześnie uznaje liczbę 13 za pechową, pozostaje trudna do jednoznacznego ustalenia. Popularna hipoteza głosi, że wiąże się to ze słynnym schwytaniem rycerzy zakonu templariuszy właśnie 13 października 1307 r. przez króla Francji Filipa IV – wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay miał wówczas tuż przed śmiercią przekląć władcę wraz z papieżem Klemensem V, którzy zmarli w ciągu następnego roku. Korzeni pechowości trzynastki można jednak dopatrywać się we wcześniejszych wydarzeniach. 13. apostołem podczas ostatniej wieczerzy Chrystusa miał być bowiem Judasz, natomiast mitologia nordycka mówi, że Loki, bóg oszustwa odpowiedzialny za śmierć uwielbianego Baldura, miał być właśnie trzynastym przy boskim stole.

Przesądy związane z liczbą trzynaście

Pechowość przypisywaną trzynastce można również powiązać z numerologią, obecną w różnych kulturach. Za szczęśliwą i doskonałą często uznaje się bowiem liczbę 12, a więc liczbę przywoływanych już apostołów, ale też miesięcy w roku, godzin na zegarze lub znaków zodiaku. Trzynastka z tego powodu kojarzy się z czymś odbiegającym od normy, nieprawidłowym, a pogląd o jej pechowości najbardziej rozpowszechnił się na przełomie XIX i XX w. Dziś niechęć do tej liczby może nawet wywoływać fobie – triskaidekafobię (lęk przed trzynastką) lub paraskewidekatriafobię (lęk przed piątkiem trzynastego). Co ciekawe, w wielu liniach lotniczych czy amerykańskich wieżowcach unika się używania trzynastki do numerowania rzędów siedzeń, pomieszczeń lub nawet całych pięter.

Pechowy piątek trzynastego

Symboliczne znaczenie liczby 13 jest powszechne w krajach posługujących się językiem angielskim, portugalskim i francuskim, a także w niektórych państwach środkowej oraz północnej Europy. Warto również wspomnieć, że piątek trzynastego wypada co roku przynajmniej raz, a maksymalnie nawet trzykrotnie.

Dzięki moim kursom matematycznym ani trzynastka, ani żadna inna liczba nie okaże się jednak dla Ciebie pechowa, niezależnie od Twoich umiejętności – sprawdź, co przygotowałam w ofercie, a oprócz tego poznaj mój kanał na YouTube, gdzie tłumaczę zagadnienia z najróżniejszych działów matematyki.

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię