fbpx
11 mar

Zasady skutecznego przekazywania informacji zwrotnej uczniowi

przekazywanie informacji zwrotnej

Skuteczne przekazywanie informacji zwrotnej uczniowi

Niezależnie od tego, czy pracujesz jako nauczyciel i szukasz lepszych sposobów na docieranie do umysłów swoich uczniów, czy może w domu pomagasz swojemu dziecku w nauce, przyda Ci się kilka praktycznych wskazówek dotyczących skutecznego udzielania informacji zwrotnej. Co to właściwie oznacza? To nic innego jak przekazanie uwag dotyczących popełnianych błędów. Kluczowa jest jednak metoda, dzięki której Twój podopieczny nie będzie czuł się zdemotywowany krytyką, ale wręcz przeciwnie – zachęcisz go do dalszej pracy i poprawy umiejętności.

Zadbaj o atmosferę i okoliczności rozmowy

Zapewnij swojemu podopiecznemu komfort – przede wszystkim ten psychiczny. Poświęć na rozmowę odpowiednio dużo czasu, by nie spieszyć się i nie poganiać ucznia. Zadbaj też o to, by inni nie słyszeli rozmowy. Nie okazuj zdenerwowania czy zniecierpliwienia, mów spokojnym tonem. Dzięki temu uczeń nie przyjmie postawy obronnej już od pierwszej chwili.

Zacznij od informacji pozytywnej

Daj uczniowi do zrozumienia, że dostrzegasz jego działania – nie tylko te, które mu nie wychodzą, ale też te mające pozytywne skutki. Doceń jego postępy np. w ciągach liczbowych, a dopiero po tym przejdź do przekazywania informacji zwrotnej. Dzięki temu uczeń nie będzie miał poczucia, że zwracasz uwagę wyłącznie na to, co robi źle.

Nie oceniaj, nie osądzaj, nie krytykuj

Postaraj się zachować emocje dla siebie – pod ich wpływem często wypowiadamy niesprawiedliwe osądy i trafiamy w czuły punkt drugiej osoby, która czuje się atakowana. Aby zapewnić uczniowi komfort psychiczny w trakcie rozmowy, w taki sposób formułuj swoje myśli, by były one pozbawione ocen, osądów i krytyki. Zamiast tego postaw na fakty.

Bądź sprawiedliwy i obiektywny

Nie porównuj swojego podopiecznego do innych uczniów, nie stawiaj mu kolegów z klasy za wzór. Sprawiedliwie i obiektywnie wypowiadaj się o tym, gdzie popełnił błąd.

Mów konkretnie o rzeczach, które uczeń może zmienić

Mleko się rozlało i nie ma sensu roztrząsać tego, dlaczego np. uczeń osiągnął tak słaby wynik sprawdzianu czy próbnej matury. Zamiast tego opowiedz mu, w jaki sposób może poprawić ocenę. Nie skupiaj się na tym, że coś poszło nie tak – niech Twoja wypowiedź koncentruje się wokół możliwości i szans.

Określ swoje oczekiwania

Pokaż uczniowi, że jesteś zaangażowany w jego naukę, że Ci zależy. Opowiedz, czego od niego oczekujesz – np. jaką ocenę chcesz, by uzyskał w kolejnym podejściu do sprawdzianu.

Zaoferuj pomoc

Nie zostawiaj podopiecznego samego sobie – taki stan rzeczy doprowadził do sytuacji, w której musiałeś przekazać mu informację zwrotną. Zaproponuj mu, że poświęcisz dodatkowy czas na wytłumaczenie mu geometrii przestrzennej, logarytmów, potęg czy funkcji wykładniczej i logarytmicznej. Zaangażuj się w jego rozwój – dzięki temu poczuje, że ma w Tobie wsparcie, a nie przeciwnika.

 

Doskonale rozumiemy, że jako rodzic czy opiekun możesz mieć trudności z wytłumaczeniem dziecku pewnych zagadnień matematycznych, których nie udało mu się opanować w szkole. Sprawdź opracowane przez nas materiały, odwiedź mój kanał YouTube i znajdź dział, który stanowi największe wyzwanie dla Twojego dziecka. W AjkaMat czeka na Ciebie mnóstwo kursów online dotyczących matematyki na poziomie maturalnym, a także dla studentów.

Napisz opinię