fbpx
03 maj

Teoria gier

teoria gier

Teoria gier

Tematem dzisiejszego artykułu jest teoria gier, która stanowi jedną z teorii matematycznych. Dotyczy ona rozwiązywania konfliktów interesów, a dokładniej – znalezieniem optymalnego wyjścia z sytuacji konfliktowej. Pojęcie to wywodzi się z badań gier hazardowych, jednak znajduje ono swoje zastosowanie przede wszystkim w ekonomii, informatyce czy socjologii. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi tego zagadnienia!

Czym dokładnie jest teoria gier?

Teoria ta została opracowana przez Johna von Neumana oraz Oskara Morgensterna, którzy opublikowali ją w swojej pracy “Teoria gier i zachowanie ekonomiczne” wydanej w roku 1944. Teoria gier zakłada analizowanie i przewidywanie sposobów podejmowania optymalnych działań w różnych sytuacjach, przy czym należy zaznaczyć, że decyzje podejmowane przez danego gracza wpływają na resztę uczestników. Ponadto prowadząc swoje strategie, uwzględniają oni te zależności.

Pojęcie “gry” w teorii gier

Analizując zagadnienie teorii gier, należy najpierw wytłumaczyć, czym jest “gra”. Przede wszystkim nie możemy rozumieć tego całkiem dosłownie, “grą” bowiem możemy nazwać dowolną sytuację konfliktową, graczem z kolei jej uczestnika bądź grupę osób działających we wspólnym interesie. Istnieje kilka założeń, przy których spełnieniu możemy mówić o teorii gier, są to między innymi:

  • istnienie co najmniej dwóch uczestników,
  • posiadanie przez każdego z graczy przynajmniej dwóch strategii,
  • każdy gracz otrzymuje nagrodę zależną od wszystkich strategii wykorzystanych podczas gry (nie musi to być rzecz materialna).

Teoria gier – zastosowanie

Chociaż sama teoria ma swój początek w analizie szachów czy innego rodzaju rozgrywek, to obecnie jest znacznie szerzej wykorzystywana. Ten sposób rozwiązywania sytuacji kryzysowych znajduje bowiem zastosowanie w takich dziedzinach, jak: antropologia, ekonomia, biologia czy nauki społeczne i polityczne. Co ważne, ta matematyczna teoria nie sprawdzi się w każdej sytuacji konfliktowej.

 

Jesteś zainteresowany innego rodzaju teoriami i zagadnieniami matematycznymi? Czeka Cię ciężki egzamin z macierzy lub innego tematu na studiach, a może chcesz poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę? Odwiedź kanał Ajkamat na platformie YouTube i odkrywaj tajniki matematyki razem z nami!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię