fbpx
20 wrz

Trygonometria w życiu codziennym

Trygonometria od podstaw

Trygonometria w życiu codziennym

Trygonometria to jeden z najważniejszych działów matematyki, któremu poświęca się bardzo dużo uwagi w czasie zajęć szkolnych. Na egzaminie maturalnym zadania dotyczące obliczania sinusów czy cosinusów pojawiają się niemal zawsze. Chociaż na pierwszy rzut oka wielu uczniom funkcje trygonometryczne mogą wydawać się abstrakcyjne, to w istocie są one powszechnie wykorzystywane w różnych dziedzinach życia, w niektórych przypadkach znacznie je ułatwiając. Jakie są zatem zastosowania trygonometrii na co dzień?

Czym zajmuje się trygonometria?

Funkcje trygonometryczne sinus, cosinus, tangens i cotangens kąta ostrego w trójkącie prostokątnym określają stosunki długości dwóch przyprostokątnych względem siebie albo jednej z nich wobec przeciwprostokątnej. Chcąc poznać praktyczne zastosowania trygonometrii, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkości, które pozwalają one obliczyć. Sposoby wykorzystania są różnorakie, a ich obserwacja pozwoli Ci łatwiej zrozumieć ten temat. Funkcje trygonometryczne przydają się na przykład podczas obliczania długości wyciągów narciarskich, podjazdów dla niepełnosprawnych albo kąta nachylenia drogi budowanej na zboczu.

Specjalistyczne zastosowania funkcji trygonometrycznych

Zastosowania trygonometrii mogą być rozmaite, ale przydaje się ona przede wszystkim w wyspecjalizowanych branżach, stanowiąc podstawę różnego rodzaju profesjonalnych badań. Jednym z nich jest na przykład niwelacja trygonometryczna – metoda pomiarowa wykorzystywana w geodezji do mierzenia różnicy wysokości między wybranymi punktami w terenie. Funkcje są też niezbędne podczas sporządzania precyzyjnych map w różnorodnej skali z zastosowaniem triangulacji; trygonometria stanowi również kluczowy element szeregów Fouriera, których używa się między innymi w trakcie kompresji danych w informatyce.

Trygonometria od podstaw – poznaj moje kursy

Zagadnienia z dziedziny trygonometrii stanowią nieodłączną część odpowiedniego przygotowania do matury podstawowej lub rozszerzonej, ale korzystanie z nich nie ogranicza się jedynie do rozwiązywania zadań teoretycznych. Funkcje te przydają się też w geodezji, informatyce, kartografii czy szeroko pojętym budownictwie i często są niezbędne do stworzenia rozwiązań, z którymi wielu z nas ma styczność na co dzień. Warto zatem zapoznać się z trygonometrią od podstaw, nie tylko przygotowując się do egzaminu maturalnego, ale również poznając zasady działania otaczającego świata. Dzięki moim kursom zrozumienie zagadnień trygonometrycznych stanie się zaś czystą przyjemnością. Jeśli chcesz poznać moje metody nauczania odwiedź mój kanał AjkaMAT na YouTube. Zapraszam…

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię