fbpx
zarzecka
Zdecydowana deska ratunku dla osób, które nie wiedzą jak się uczyć

Chciałabym podzielić się z Tobą moimi wrażeniami związanymi z uczestniczeniem w kursach Ajkamat.

Korzystałam z następujących kursów:

  • „Pakiet: kurs maturalny – poziom podstawowy”
  • „Pakiet: kurs maturalny – poziom rozszerzony”
  • „Pakiet: Matematyka na studiach”

Każdy z powyższych pakietów rozpatrzę osobno. Dodam również, że od momentu rozpoczęcia kursów w razie jakichkolwiek wątpliwości (zadania/teoria/wszystko) zawsze zwracałam się do Pani Arietty przez Messengera i uzyskiwałam odpowiedzi najczęściej w tym samym dniu, od razu/do godziny. Filmy z wykładów + ćwiczeń można przyspieszać, zwalniać, często są adnotacje do danych zadań, można sprawdzać pasek postępu; ile jeszcze zostało lekcji/całego kursu. Zwracam na to uwagę, ponieważ to duży atut kursu Ajkamat – jest postawiony na dobrze zrobionej stronie – szczegółowo dopracowanej, co nie generuje jakiś „przerw technicznych”, błędów, wszystko jest aktualne. Przed zakupem kursu warto zobaczyć darmowe lekcje pokazowe. W każdym z tych kursów są wydzielone działy i lekcje. Kurs dostępny jest przez rok, więc można do niego wracać o każdej porze dnia i nocy oraz oglądać ponownie.

Pakiet kurs maturalny poziom podstawowy

Pakiet kurs maturalny poziom podstawowy obejmuje wszystkie zagadnienia dla matury nowej 2023, 2024, a także po 2025 jak i starej formuły 2015. Jest on uniwersalny dla wszystkich z tych formuł z tej przyczyny, że skrupulatnie porusza wszelkie zagadnienia dotyczące jakiegokolwiek poziomu zwanego podstawowym – jest na niego poświęcone tyle czasu, że moim zdaniem stanowi solidne podstawy również dla poziomu rozszerzonego. Sam mój wynik z matury podstawowej równy 100% zdaje się być pewnym wyznacznikiem dla jakości tego kursu uwzględniając fakt, że wynik mojego egzaminu gimnazjalnego wynosił 66% (dostateczny -? Jak nie dopuszczający). Taki awans jest możliwy wtedy, kiedy albo bardzo szybko przyswajasz wiedzę albo tak jak ja – jakiś czas „pracujesz” nad danym zagadnieniem. Proces „pracowania” z tym kursem mówiąc szczerze był inspirujący i ciekawy. Zdecydowanie to, co świadczy o jakości tego kursu to jego forma – opracowanie zagadnień teoretycznych (często z przedstawionym algorytmem wykonywania danego typu zadań) oraz wartościowe przykłady, a także zestawy zadań do samodzielnego rozwiązania wraz z odpowiedziami. Kurs ten (jak każdy!) wymaga Twojego wkładu – np. ja prowadziłam notatki, tłumaczyłam na swój język jak coś działa, rozwiązywałam przykład, potem go sprawdzałam z filmem. Umiejętności pedagogiczne Pani Arietty przejawiające się w postaci błyskotliwego tłumaczenia danych działów matematyki wręcz zachęcały mnie do przyswojenia kolejnej partii materiału, nie odczuwałam żadnego znudzenia. Powtórki do matur były dla mnie przyjemnością, ponieważ systematyczna nauka od początku szkoły średniej pozwoliła mi odpocząć w klasie maturalnej. Niemniej jednak możliwe jest bezproblemowe rozpoczęcie nauki dopiero w klasie maturalnej przy systematycznej nauce. Niektórym wystarczy rok, pół roku, dwa miesiące, zależy od przypadku. Uważam, że jeżeli zależy Ci na wysokim wyniku z matury podstawowej, warto przećwiczyć się wraz z tym kursem i zbiorami CKE, a jeśli tylko na zdaniu 30% – lekcje powtórkowe z tym kursem, serie „co było na maturze” (również zawarte w pakiecie), wyuczeniu się pewniaków maturalnych.

Pakiet kurs maturalny poziom rozszerzony

Pakiet kurs maturalny poziom rozszerzony to tyle godzin materiału, że naprawdę jedyne co po jego skończeniu mi zostało, to powtarzać ten materiał, rozwiązać zbiór CKE i iść po wysoki wynik. Opracowanie kursu, prowadzenie z niego notatek oraz własne dopiski, uwagi, zajęły mi 4 zeszyty A4 96kartek. Do tego zrobiłam również zbiór zadań CKE, nowa era, wszystkie matury majowe i czerwcowe 2015-2022, uczestniczyłam też w corocznych webinariach maturalnych od Ajkamat na platformie YouTube. To w zupełności wystarczyło, aby uzyskać wynik 80% pomimo drastycznego stresu na samej maturze (ciekawe uczucie, może nie przytłoczy Ciebie aż tak) i oczywiście przedstawieniu nowej matury w nieco zmienionej formule od poprzednich edycji (2023). Dodatkowym atutem kursu jest częściowe opracowanie niektórych zagadnień na studia – są one oznaczone gwiazdką i są przydatne również na samej maturze, ponieważ masz wtedy więcej pomysłów jak rozwiązać dane zadanie, np. reguła de l’Hospitala. Zadania do samodzielnego rozwiązania skłaniają do namysłu nad każdym przykładem, nie są „skopiowane” ze zbioru zadań. Wspaniałe jest opracowanie pewniaków maturalnych, dla mnie była to doskonała powtórka w kwietniu przed egzaminem, bardzo wyczerpująca najważniejsze zagadnienia. Wszystko jest omawiane „od podszewki” – dzięki czemu nawet z uprzedzeniami do matematyki można napisać to rozszerzenie na wymarzony wynik. Kurs ten, według mnie, po prostu zdejmuje z Ciebie ogrom samodzielnych przygotowań do rozszerzenia, planowania na własną rękę, dając Ci omówienie i przećwiczenie wszystkiego co opisane jest w podstawie programowej i ponad. Moim zdaniem dobre przygotowanie z tym kursem to obejrzenie filmu, przećwiczenie zadań w nim zawartych, powtórzenie, a na końcu przyswojenie i zapamiętanie informacji. W razie wątpliwości, czy np. można to zadanie zrobić inną metodą, zwracać się można bezpośrednio do Pani Arietty. Oszczędność czasu ogromna, życie towarzyskie istnieje, zdrowie psychiczne i fizyczne również.

Pakiet „Matematyka na studiach”

Pakiet „Matematyka na studiach”, moim zdaniem, dedykowany jest w pierwszej kolejności studentom, którzy obierają kierunki ścisłe, ale jak najbardziej osoby na kierunkach humanistycznych mogą z niego skorzystać, najlepiej zobaczyć do swojego sylabusu i skonfrontować to z materiałami na tej stronie. Pomimo że nie są to łatwe zagadnienia z perspektywy czytelności podręczników akademickich (a przynajmniej przed tym kursem odnosiłam takie wrażenie), to wyjaśnione przez Panią Ariettę zdają się być – według mnie – na zbliżonym poziomie trudności co w szkole średniej. Na tym etapie matematyka ukazuje już swoje zastosowania praktyczne (całki wielokrotne), bardzo pozytywnie oceniam dołączanie wykresów 3D z linkiem do geogebry, faktycznie nauka sprawia przyjemność, strachu, a tym bardziej stresu nie ma. Posługiwanie się językiem matematycznym jednocześnie wyjaśniając wszystko tak, że „nawet humanista zrozumie” pozwala samodzielnie zagłębiać się w zbiory zadań, samemu wyciągać wnioski i radzić sobie na świeżych zadaniach. Zdecydowany lider na polskim rynku kursów z matematyki na studiach, czekam z niecierpliwością na kurs ze statystyki!

Poświęcam jeszcze małą dygresję na osobny temat dotyczący ogólnopolskich olimpiad z przedmiotów ścisłych w szkole średniej. Wiedza pozyskana na tym kursie usprawniła moje przygotowania zapewniając tytuł laureata (nauki chemiczne). Zdecydowanie dla osób przygotowujących się do olimpiad przedmiotowych w kierunkach ścisłych rekomenduję kursy ajkamat. Warto zwrócić uwagę na część zagadnień poruszanych w kursie dla szkół wyższych w celu utrwalenia i powtórzenia materiału.
Polecam to mało powiedziane. Wkład własny przez zespół ajkamat jest niewyobrażalny do ceny za te kursy porównując z innymi na rynku, proponującymi o wiele mniej materiału. Zdecydowana deska ratunku dla osób, które nie wiedzą jak się uczyć, żeby się nauczyć i osiągnąć wskazany przez siebie procent na maturze lub ocenę na kolokwium/egzaminie. Dziękuję za pomoc w pokonaniu strachu przed matematyką i poprowadzenie mnie do miejsca, gdzie jest to jedna z moich głównych gałęzi rozwoju w karierze akademickiej.

Gabriela Zarzecka – Bielsko-Biała