fbpx
22 mar

Jak pomóc dziecku opanować stres przed egzaminem maturalnym?

jak opanować stres

Jak pomóc dziecku opanować stres?

Stres przed sprawdzianem, kartkówką, a w końcu egzaminem maturalnym – pierwszym, naprawdę znaczącym testem kompetencji w życiu młodego człowieka – to reakcja normalna, w wielu przypadkach nawet pożądana i motywująca. Co zrobić, jeśli zdenerwowanie jest za duże, a mobilizacja oddaje pola paraliżowi, niechęci czy bezsenności? Jak się zachować, jeżeli dziecko przestaje w siebie wierzyć? Oto kilka ważnych wskazówek!

Współpracuj aby złagodzić stres przed egzaminem

Niezależnie od kierunku, w którym maturzysta dalej chce się kształcić, dowiedz się, czy potrzebuje pomocy z konkretnym przedmiotem lub partią materiału. Być może celuje w studia matematyczne, ale obowiązkowy język obcy jest jego słabą stroną. Może jest odwrotnie – priorytetem są języki czy nauki społeczne, a matematyka spędza mu sen z powiek? Poznaj potrzeby dziecka i wyjdź im naprzeciw! Zorganizuj korepetycje, zainwestuj w dodatkowe kursy maturalne. Jednocześnie nie zapominaj o tym, że młody człowiek potrzebuje czasu na sen oraz regenerację. Przeciążanie zajęciami dodatkowymi ponad miarę możliwości bardziej zaszkodzi dziecku, niż pomoże.

Zadbaj o plan B

Wielu uczniów szkół średnich zapomina, że jeśli matura nie pójdzie po ich myśli, to jeszcze nie koniec świata. Egzamin można poprawić i ponownie starać się o przyjęcie na wymarzone studia. Ewentualny rok przerwy nie musi być traktowany w kategoriach zmarnowanego czasu. Wręcz przeciwnie! Dobrze też porozmawiać z dzieckiem na temat alternatywnego kierunku studiów. Najważniejsze w tym wszystkim jest poczucie, że niezależnie od wyników testu, ma w Tobie oparcie.

Nie motywuj negatywnie! – To pobudza stres

Nie zdasz, nie zdążysz, oblejesz, zmarnujesz swoją przyszłość – wielokrotnie się zdarza, że rodzice nie mniej zestresowani maturą od głównych zainteresowanych, zamiast motywować do nauki, czy pozwolić opanować materiał we własnym tempie, nieświadomie podsycaj zdenerwowanie egzaminem dojrzałości. W ten sposób, zamiast pomagać – szkodzą. Warto więc wsłuchać się w siebie i zadbać o odpowiednią komunikację. Pamiętaj, że projektując własne obawy na dziecko, niepotrzebnie budujesz kolejne schody, które zamiast prowadzić do celu – opóźniają wejście na szczyt.

Mózg musi odreagować aby łatwiej opanować stres

Wymagając od maturzysty ciągłego ślęczenia nad książkami, wcale mu nie pomagasz – przeciążony nadmiarem informacji mózg nie chłonie wiedzy, a więc musi odpocząć. Dlatego warto pozwolić dziecku na spotkania w gronie rówieśników oraz inne aktywności. Tam znajdzie wsparcie, wymieni się doświadczeniami, czy sposobami na skuteczną naukę.

Jeśli twoje dziecko ma już dość siedzenia nad zbiorami zadań dobrym pomysłem będzie dla niego oglądanie rozwiązań innych osób. Z pomocą mojego kanału na YouTube AjkaMAT nauka będzie bardziej efektywna, a jeśli tam zabraknie potrzebnych zagadnień zawsze możecie uczyć się ze mną w moich kursach online.

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię