fbpx
13 paź

Jak się uczyć?

Jak się uczyć? – 9 Zasad Efektywnej Nauki –  ? Co zrobić, by nasz mózg nas słuchał…

Jak się uczyć? Niby nie trudne pytanie, ale… Dziś kilka moich przemyśleń opartych na własnym doświadczeniu i lekturze fachowej. Jeśli masz chwilkę to zapraszam serdecznie…

Chcesz zobaczyć jak uczyć się nie wychodząc z domu? Odwiedź mój kanał YouTube lub dołącz do jednego z moich kursów online.

 Zasada nr 1 – zwolnij

W dzisiejszym świecie gdzie żyjemy szybko a informacje docierają do nas zewsząd i w ogromnej ilości warto jest się czasem zatrzymać i pomyśleć. W nauce musisz postawić na zrozumienie tematu, im więcej rzeczy zrozumiesz tym mniej będziesz musiał zapamiętać. Pamiętaj, że im bardziej będziesz zmuszał swój mózg do myślenia tym lepiej poradzisz sobie z nauką dużej partii materiału i jego zrozumieniem.

Zasada nr 2 – ćwicz

Ćwiczenia pozwalają Ci samodzielnie ocenić stan swojej wiedzy. Im więcej ćwiczysz tym większą nabywasz pewność. Rób notatki, stosuj mapy myśli, nie bój się zakreślać ważne dla Ciebie informacje. Pamiętaj, że nie da się nauczyć matematyki tylko oglądając notatki.

Zasada nr 3 – powtarzaj

Nie bój się powtarzać na głos. Mówienie bowiem aktywizuje mózg. Powtarzaj ważne rzeczy, ucz i pomagaj kolegom i koleżankom w ten sposób zdobędziesz ich uznanie a sam w krótszy czasie opanujesz materiał. Poza tym twoi znajomi mogą zauważyć rzeczy, na które Ty nie zwróciłeś uwagi.

Zasada 4 – nie przemęczaj się

Słuchaj siebie. Jeśli zauważysz, że twój mózg przestaje zapamiętywać i po przeczytaniu czegoś uznasz, że nic nie pamiętasz to zrób sobie przerwę. Po przekroczeniu pewnej granicy nie nauczysz się więcej, a przemęczanie się może prowadzić do uzyskania przeciwnych efektów niż zakładałeś.

Zasada 5 – planuj

Dobry plan pozwoli Ci ze wszystkim zdążyć, nauka pod presją czasu jest nieskuteczna. Pamiętaj aby przed snem nie uczyć się nowych rzeczy, poświęć ten czas na czytanie tego co już umiesz, aby twój mózg mógł przyswoić nabytą już wiedzę.

Zasada 6 – bądź zaangażowany

Staraj się podczas nauki wzbudzać w sobie uczucia. Niech twój organizm wie, że to co robisz jest ważne. Jeśli będziesz nastawiony pozytywnie to osiągniesz każdy cel.

Zasada 7 – nie odpuszczaj

Rozwiązuj proste i trudne zadania. W prostych nabierzesz pewności siebie, a trudne zadania tak naprawdę zawsze można sprowadzić do kilku prostych zagadnień. Nie bój się dasz radę!

Zasada 8 – rozwiązuj dużo

Rozwiązuj samodzielnie, nawet jeśli nie wiesz jak coś zrobić to zobacz jak ten problem rozwiązali twoi koledzy z klasy, szukaj rozwiązań online. Dzięki dużej ilości rozwiązanych zadań na maturze nie spotka Cię niespodzianka w postaci “Takiego zadania to jeszcze nigdy nie robiłem”

Zasada 9 – pij wodę

Pytanie co ma woda do nauki?. Okazuje się, że sporo, pijąc dużo mózg działa lepiej. Naukowcy udowodnili, iż odwodnienie organizmu ma znaczący wpływ na procesy poznawcze.

To już koniec. Było długo, ale wytrwaliście – gratuluję. Mam nadzieję, że było ciekawie. Zgadzacie się z tymi zasadami? Czegoś Wam brakło, a może coś jest zbędne? Piszcie w komentarzach co na ten temat sądzicie.

Pozdrawiam

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię