fbpx
04 lut

Jak najlepiej zmotywować dziecko do nauki?

jak zmotywować dziecko do nauki

Jak najlepiej zmotywować dziecko do nauki?

Kilka sprawdzonych metod

Często rodzice spotykają się z awersją dzieci do nauki. System kar i nagród tylko podsyca niechęć młodego człowieka do próbowania własnych sił oraz ćwiczenia umysłu. Nauczyciele w szkołach dostają narzędzia, którymi jeśli tylko mają wystarczające zasoby, mogą podsycić motywację wśród uczniów. Jak poradzić sobie z tym w domu? Co możemy zrobić, by nasze dziecko chciało się uczyć?

Akceptacja i życzliwość kluczem do sukcesu

Dziecko dorastające w atmosferze akceptacji chętniej dzieli się swoimi przemyśleniami czy problemami. Zauważ, że daje to rodzicowi możliwość zorientowania się, w jaki sposób najlepiej wspierać dziecko w zdobywaniu wiedzy. Nie oceniaj pociechy przez pryzmat ocen, które otrzymuje. Pamiętaj, że słowa mają wielką moc dlatego staraj się nie przykładać łatki typu: zdolny leń, nieuk i tym podobne. Twoje dziecko samo zacznie w ten sposób o sobie myśleć, a to wpływa negatywnie na samoocenę.

Dostrzegaj starania i drobne sukcesy aby lepiej zmotywować dziecko do pracy

Zamiast nadmiernie skupiać się na błędach i niedociągnięciach, zwracaj uwagę na osiągnięcia. To motywuje do działania, sprawia, że dziecko chce więcej. Nigdy nie porównuj swojej pociechy do kogoś innego.  Pamiętaj, że każdy z nas ma inne predyspozycje, możliwości, talenty, różne tempo pracy. Porównywanie nie tylko obniża samoocenę, ale często sprawia, że dziecko woli zaniechać jakiegoś działania, niż podjąć wyzwanie. Nie tędy droga!

To mi się nie przyda oraz po co mi to jako częste powody niechęci do nauki

Jako rodzic nie masz wpływu na program edukacji, możesz za to wspierać pozytywne podejście u swojego dziecka. Warto nauczyć się rozsądnie argumentować korzyści z posiadania wiedzy ogólnej, a także pokazać wartość zdobywania celów. Zauważ, że takimi celami może być dobrze napisany sprawdzian, zrozumienie trudnego zagadnienia, czy zdany egzamin. To jedna z podstaw budowania motywacji wewnętrznej.

Kary? Nie, nagrody!

Nagrody stosowane w rozsądny sposób mogą dobrze działać jako motywacja zewnętrzna. Nie zastąpią siły motywacji wewnętrznej, jednak by skutecznie osiągać wyznaczone cele, każdy z nas musi widzieć jakiś sens i korzyść w działaniu. Pomyśl, czy perspektywa weekendu spędzonego na ulubionej aktywności po intensywnej nauce do sprawdzianu z matematyki nie jest dobrym pomysłem? Ważne, by nagradzać wysiłek i osiągnięcia, a nie dobre stopnie. Takie podejście może doprowadzić do zbędnej frustracji oraz zwiększyć stres przeżywany na zajęciach.

A jeśli widzisz, że dziecko po prostu nie rozumie przekazywanego materiału, szczególnie w zakresie matematyki, sprawdź ofertę moich kursów online, dzięki nim przygotowanie do sprawdzianu, odpowiedzi ustnej czy ostatecznie matury będzie dla Twojego dziecka przyjemnością.

Drogi Rodzicu jeśli nie jesteś pewien czy mój sposób tłumaczenia trafi do Twojego dziecka zobacz jak uczę i wejdź na mój kanał YouTube lub odwiedź mój Fanpage “AjkaMAT Lets Do It” 

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię