fbpx
23 wrz

Jakie korzyści przynosi nauka matematyki dla mózgu?

Jakie korzyści przynosi nauka matematyki dla mózgu

Jakie korzyści przynosi nauka matematyki dla mózgu?

Nauka, a więc przyswajanie nowych pojęć, rozwój logicznego myślenia czy też konkretnych umiejętności, jest podstawą rozwoju mózgu, który jak wiadomo jest organem neoplastycznym. Co to jednak oznacza? Mózg podczas zaangażowania w nowe doświadczenia czy naukę tworzy ścieżki neuronowe. W związku z tym za każdym razem, gdy zdobywamy nową wiedzę (poprzez powtarzające się praktyki, np. rozwiązywanie zadań matematycznych), transmisja synaptyczna wśród neuronów zwiększa się, a połączenia stają się trwalsze. Wszystko to sprawia, że mózg adaptuje się i zmienia w kontrze do tego, czym go stymulujemy, słowem rozwija się.

Matematyka jest jednym z tych przedmiotów, które mają ogromny wpływ na pracę mózgu i to już od najmłodszych lat. Co tak właściwie daje uczenie się matematyki oraz jakie korzyści ma dla funkcjonowania całego organizmu? Zapraszamy do lektury.

Rozwój logicznego myślenia

Matematyka, jak żaden inny przedmiot, uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, co przekłada się na zdolności rozumowania w innych dziedzinach życia.

Poprawa umiejętności analitycznych

Praca na liczbach czy pojęciach abstrakcyjnych doskonale rozwija zdolność analizy danych i sytuacji. Uczenie się matematyki sprzyja lepszemu przetwarzaniu informacji, wyodrębnianiu faktów oraz wyciąganiu wniosków.

Trening pamięci i koncentracji

Choć matematyka bazuje w głównej mierze na umiejętnościach logicznego myślenia, wymaga również zapamiętywania szeregu istotnych informacji, takich jak reguły, prawa czy wzory. Dzięki temu wpływa pozytywnie na ośrodki mózgu związane z zapamiętywaniem.

Umiejętności planowania i organizacji

Matematyka jest oparta na pewnych strukturach i porządku, dlatego wymaga precyzyjnego planowania czy organizowania swoich działań w dłuższej perspektywie.

Lepsze zdolności muzyczne

Jak się okazuje za przetwarzanie informacji muzycznej oraz rozwiązywanie zadań algebraicznych odpowiedzialna jest ta sama część mózgu. Pozwala to wnioskować, że rozwój zdolności matematycznych może znacznie ułatwiać naukę gry na instrumentach – i na odwrót.

Większa pewność siebie

Matematyka jest postrzegana w społeczeństwie jako trudna dziedzina. Umiejętność rozumienia oraz posługiwania się nią może więc prowadzić do budowania pewności siebie, wzmacniając poczucie własnej wartości.

Zależy Ci na tym, aby podnieść swoje kompetencje w dziedzinie matematyki? Szukasz wsparcia na poziomie liceum lub studiów wyższych? Zachęcamy do nauki online wraz z kursami AjkaMAT lub moim kanałem na YouTube

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię