fbpx
07 paź

Matematyka w codziennym życiu: praktyczne zastosowania, których nie znałeś

matematyka w codziennym życiu

Matematyka w codziennym życiu: praktyczne zastosowania, których nie znałeś

To, w jaki sposób naucza się matematyki w polskich szkołach, nie ułatwia zrozumienia, dlaczego właśnie tę dziedzinę uznaje się za królową nauk. Jednak wbrew temu, co myśli wielu uczniów, wykonywanie różnych matematycznych działań jest istotnym elementem codziennego życia wielu ludzi. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych zastosowań matematyki, których prawdopodobnie nie znałeś – sprawdź, czy Cię zaskoczą!

Gry wideo, muzyka i taniec – rola matematyki w rozrywce

Najpopularniejsze formy rozrywki nie mogłyby istnieć bez matematyki. Każda gra wideo musi najpierw zostać zaprogramowana. Tworzenie modeli postaci oraz sposobu ich poruszania się, a także projektowanie map to tylko przykładowe etapy wymagające wykonywania matematycznych działań. Z kolei w przypadku muzyki i tańca zawsze występuje określony rytm, czyli powtarzalny wzór występowania dźwięków, jaki da się obliczyć. Oznacza to, że jeśli chcesz związać swoją przyszłość z branżą rozrywki – programowaniem, komponowaniem czy tańczeniem – musisz najpierw zrozumieć matematykę.

Aktywność fizyczna oraz budowanie sylwetki – sportowa matematyka

Obliczenie czasu potrzebnego na przebiegnięcie dystansu w określonym tempie albo prawdopodobieństwa strzelenia gola z drugiego końca boiska to tylko niektóre przykłady tego, jak wykorzystywana jest matematyka w sporcie. Ponadto dzięki niej bez trudu obliczysz zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu, co pomoże Ci w zbudowaniu masy mięśniowej i uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Umiejętność wykonywania działań przydaje się też przy podejmowaniu aktywności fizycznej – na przykład opracowaniu odpowiedniego planu treningów.

Smakowite wyliczenia – matematyka od kuchni

Skoro o zapotrzebowaniu kalorycznym mowa, to przy gotowaniu albo pieczeniu – zwłaszcza kiedy po raz pierwszy przyrządzasz jakąś potrawę – prawdopodobnie skorzystasz z książki kucharskiej lub znalezionego w sieci przepisu. Jednak w treści mogą występować pułapki takie jak pół tuzina jajek, ⅔ szklanki cukru czy funty zamiast kilogramów. Dodatkowo te wartości trzeba odpowiednio zmienić, jeżeli przygotowujesz posiłek dla mniejszej albo większej liczby osób. Bez zrozumienia jednostek miar lub umiejętności wykonywania działań, efekty Twoich kulinarnych eksperymentów raczej Cię nie zadowolą. Z tego powodu zarówno kucharze-amatorzy, jak i profesjonalni szefowie kuchni, muszą znać się na matematyce.

Jak uczyć się matematyki, by móc z niej swobodnie korzystać na co dzień?

Przykłady, jakie znasz z zadań występujących w szkolnych podręcznikach, niestety rzadko mają odbicie w rzeczywistości. Natomiast biorąc udział kursach matematycznych online AjkaMAT, stawiasz na ćwiczenia, dzięki którym zrozumiesz, kiedy da się wykorzystać różne obliczenia, a także jak je poprawnie wykonywać. Możesz również sprawdzić mój kanał na YouTube, gdzie znajdziesz filmy dla maturzystów i nie tylko!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię