fbpx
13 sty

Matematyka w szkole średniej vs. na studiach

matematyka na studiach

Matematyka w szkole średniej vs. na studiach. Co się zmienia?

W szkole średniej matematyka nawet na poziomie rozszerzonym zwykle jest traktowana jako zestaw sztywnych zasad i procedur. Na uczelni wyższej natomiast perspektywa jej dotycząca ulega rozszerzeniu, a dziedzina ta ma interdyscyplinarne zastosowanie, dlatego wymaga głębokiego, teoretycznego zrozumienia. Jak dokładnie zmienia się podejście do matematyki po maturze oraz przekroczeniu uczelnianego progu?

Zupełnie odmienny stosunek do matematyki

Podczas przygotowywania się do kartkówek, sprawdzianów, a nawet matury w liceum bądź technikum uczniowie i nauczyciele często skupiają się na mechanicznym wdrażaniu sprawdzonych rozwiązań. Wynika to ze ściśle określonego materiału, który należy opanować do egzaminu dojrzałości. Na studiach niezbędne jest nie tylko stosowanie, ale też zrozumienie wszelkich poznawanych teorii oraz twierdzeń. Na tym etapie edukacji bowiem zadania często nie polegają na obliczaniu konkretnych niewiadomych, a przedstawianiu zależności czy dowodów. Wiele osób uważa, że z tego powodu matematyka na studiach jest o wiele ciekawsza. Nie polega na wykonywaniu w kółko tych samych kroków, a stawianiu czoła nowym wyzwaniom.

Praktyczne zastosowanie matematyki na studiach

W szkole średniej matematyka często przedstawiana jest w teoretycznym i abstrakcyjnym kontekście, przy czym skupia się wokół schematycznego rozwiązywania podobnych zadań. Natomiast na studiach dziedzina ta ma bardziej praktyczne zastosowanie oraz wykorzystywana jest w różnorodnych obszarach nauki lub technologii. Stąd spotkać ją można nie tylko na studiach ścisłych, ale też na kierunkach związanych z na przykład ochroną środowiska, architekturą czy socjologią. Studenci uczą się, jak stosować matematykę w rzeczywistych sytuacjach, co obejmuje między innymi analizę danych bądź modelowanie statystyczne.

Samodzielność i odpowiedzialność

Proces nauczania matematyki w szkole średniej ustalany jest zgodnie z wytycznymi programowymi przez nauczyciela, który okazuje ciągłe wsparcie uczniom. Na studiach oczekuje się od studentów zdecydowanie większej samodzielności w poszerzaniu swojej wiedzy. Profesorowie w trakcie wykładów czy ćwiczeń przeprowadzanych zwykle raz lub dwa razy w tygodniu mają bardzo ograniczoną ilość czasu na omówienie szerokiego zakresu materiału. Z tego powodu odpowiedzialność za zagłębienie go, poszukiwanie dodatkowych źródeł wiedzy, rozwiązywanie skomplikowanych problemów, jak również przygotowanie się do egzaminów – spoczywa głównie na studentach.

Zmotywowanie się do samodzielnego, regularnego rozkładania na czynniki skomplikowanych zagadnień matematycznych, a także przekładania ich na konkretne przykłady to niełatwe zadanie. Jeśli zależy Ci na solidnym przyswojeniu materiału, ale też oszczędności czasu – postaw na kursy matematyczne online AjkaMat! To kompleksowe lekcje z matematyki idealne dla każdego studenta, dzięki którym możesz uczyć się o każdej porze w domowym zaciszu lub w drodze na uczelnię. Stawiając na nasze rozwiązania, zyskujesz możliwość zadawania pytań oraz dołączenia do zamkniętej grupy na Facebooku, gdzie aktywne osoby tłumaczą sposoby rozwiązywania zawiłych zadań.
Skorzystaj z proponowanych kursów online i sprawdź, o ile łatwiejsza może być matematyka na studiach!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię