fbpx
21 paź

Motywacja do nauki matematyki: jak znaleźć wewnętrzną pasję?

motywacja do nauki

Motywacja do nauki matematyki: jak znaleźć wewnętrzną pasję?

Niezależnie od tego, czy mowa o matematyce, czy też innym przedmiocie, czasem bardzo trudno jest znaleźć motywację i chęci do nauki. Będąc uczniem liceum lub studentem stajemy bowiem naprzeciw wielu wyzwaniom, co może skutkować spadkiem motywacji oraz sił na kolejne zadania.

Kluczem do wzbudzenia w sobie stałej chęci rozwijania się jest bez wątpienia nastawienie, jakie mamy względem konkretnego przedmiotu. Słowem, jeśli lubimy matematykę, będzie nam znacznie łatwiej się jej uczyć. W związku z tym szukając motywacji, warto skupić się w pierwszej kolejności na tym, za co cenimy sobie dany przedmiot. Szukając w nim zalet, korzyści i ciekawostek, automatycznie zwiększymy bowiem motywację do nauki.

Matematyka nie tylko na papierze, czyli o praktycznym zastosowaniu królowej nauk

Ci, którym wydaje się, że matematyka nie ma nic wspólnego z prawdziwym życiem, są w ogromnym błędzie. Dowiadując się coraz więcej na temat jej wykorzystania w różnych dziedzinach, będziemy w stanie zrozumieć, jak szerokie możliwości otwiera przed tymi, którzy się jej uczą. Znajomość matematyki przydaje się w codziennych zakupach, gotowaniu, remontach, planowaniu zagranicznych podróży czy też rozliczaniu podatków, a to tak naprawdę tylko wierzchołek jej praktycznego zastosowania.

Konkretne cele, mierzalny progres

Powodem, dla którego tak wielu osobom trudno jest znaleźć w sobie pasję do matematyki, jest to, że ma ona efemeryczny, symboliczny charakter, co sprawia, że niełatwo jest określić, czym tak właściwie jest jej znajomość i jak się ona wyraża. Pomocne w tym zakresie okazuje się wyznaczanie precyzyjnych celów związanych z nauką, których osiąganie będzie dowodem na nasz rozwój. Może tutaj chodzić o zrozumienie konkretnego zagadnienia czy też rozwiązanie jakiegoś zadania. Wszystko zależy tak naprawdę od określonych przez nas samych celów.

Własne hobby kontra matematyka

Doskonałym sposobem na zwiększenie motywacji okazuje się szukanie związków pomiędzy daną dyscypliną a naszymi zainteresowaniami. W przypadku miłośników sztuki plastycznej może to być eksperymentowanie z geometrią i symetrią, z kolei wytrawnych graczy gier planszowych z pewnością zaciekawią zagadnienia związane z rachunkiem prawdopodobieństwa. Niezwykle silne korelacje z matematyką ma również muzyka, o czym dobrze wie każdy zajmujący się, chociażby grą na gitarze czy tworzeniem muzyki elektronicznej.

Warto poszukiwać swoich własnych powodów – zarówno do nauki matematyki, jak i innych przedmiotów. To właśnie wewnętrzna motywacja daje największą siłę, pozwalając kurczowo trzymać się obranej przez siebie drogi.

Jeśli już czujesz się zmotywowany do nauki matematyki, a potrzebujesz tylko dobrej drogi być może zainteresują się moje kursy online lub mój kanał matematyczny na YouTube. Zapraszam gorąco do nauki właśnie ze mną…

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię