Najlepsze sposoby na skuteczne zapamiętywanie wzorów matematycznych
Najlepsze sposoby na skuteczne zapamiętywanie wzorów matematycznych
Wzory są nieodłącznym elementem nauki matematyki, ale też wielu innych przedmiotów ścisłych. To właśnie one umożliwiają wykonywanie określonych działań, wskazują na pewne zależności oraz są niezbędne w toku rozwiązywania zadań. Ich zrozumienie jest zatem podstawą do tego, aby móc osiągać dobre wyniki w dziedzinie matematyki. W jaki sposób zapamiętywać jednak – niekiedy długie i skomplikowane – wzory? Czy istnieje jedna uniwersalna metoda uczenia się na pamięć formuł? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Zanim rozpoczniesz naukę… czyli o konieczności rozumienia wzorów
Podstawową kwestią, którą należy zrozumieć, jest to, że gotowe formuły nie są zawieszone w próżni, a nauka nie powinna ograniczać się wyłącznie do wykucia na blachę kilku wzorów. Wzory są bowiem odzwierciedleniem pewnych praw i założeń, dlatego kluczowym aspektem w ich zapamiętywaniu jest rozumienie występujących w nich zależności i powiązań. Znając rządzące nimi reguły, ujrzymy praktyczne zastosowanie każdej formuły, a sam wzór stanie się środkiem do osiągnięcia celu – rozwiązania konkretnego zadania.
Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim warto zacząć od rozłożenia wzoru na czynniki pierwsze, określając znaczenie każdego z nich. Doskonale obrazuje to dobrze znane wszystkim twierdzenie Pitagorasa.
Jeśli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych równa jest kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta
Czytając powyższe zdanie nietrudno oprzeć się wrażeniu, że jest nieco zawiłe i trudne do zrozumienia na pierwszy rzut oka. Nieco przyjaźniej prezentuje się jego skrócona wersja.
$a^2+b^2=c^2$
Sama definicja nie wystarczy jednak do tego, aby faktycznie zapamiętać i zrozumieć tę zależność. Może się bowiem zdarzyć, że w zadaniu zostaną zastosowane inne oznaczenia literowe lub też (co gorsza) będą one zamienione miejscami. Jak skutecznie zapamiętać więc twierdzenie Pitagorasa? Rozumiejąc, że składnikami działania są przyprostokątne, z kolei sumą przeciwprostokątna.
Techniki i metody zapamiętywania wzorów matematycznych
Zrozumienie czego dotyczy konkretna formuła to jedno, jednak spamiętanie całego ciągu znaków bywa niekiedy dość problematyczne. Jak sobie z tym radzić? Wziąć pod uwagę te zmysły, które dominują u nas podczas nauki. Dla wzrokowców świetnym rozwiązaniem mogą okazać się fiszki czy plakaty – słowem materiały, na które będzie można spoglądać w ciągu dnia.
Równie efektywną metodą jest też zapisywanie wzorów. Oczywiście nie chodzi tutaj o wielokrotne przepisywanie tej samej formuły na kartce, a wykształcenie nawyku wypisywania wzorów w trakcie rozwiązywania zadań. Dzięki temu nie tylko utrwalamy konkretne formuły, ale zachowujemy też porządek w obliczeniach, ilustrując precyzyjne tok rozumowania (co bywa istotne na niektórych egzaminach).
Warto wspomnieć tutaj również o zaletach mnemotechnik, czyli efektywnych technik pamięciowych służących do trwalszego zapamiętywania informacji. Aby z nich skorzystać, potrzebna jest bowiem jedynie doza kreatywności. Na czym może polegać nauka wzorów z pomocą mnemotechnik? Chociażby na tworzeniu wierszyków, piosenek czy też szeregów skojarzeń bazujących na konkretnych formułach. Być może doskonałą metaforą dla kreski ułamkowej okaże się podział na piętra (jak w budynkach), z kolei wzór na obwód koła da się ująć w zgrabną rymowankę? Mnemotechniki to prawdziwa skarbnica nieszablonowych pomysłów na zapamiętywanie.
Potrzebujesz wsparcia w zrozumieniu granic ciągu, a może nie wiesz, jak rozwiązywać logarytmy? Skorzystaj z profesjonalnych kursów z matematyki online AjkaMAT i utrwal swoją wiedzę w każdej dziedzinie!