fbpx
13 lis

Talent to nie wszystko, czyli dlaczego każdy z nas może być dobry z matematyki

uczyć się matematyki

Talent to nie wszystko, czyli dlaczego każdy z nas może być dobry z matematyki

Matematyka jest owiana złą sławą niezależnie od tego, czy mowa o szkole podstawowej, czy liceum. To właśnie ona należy do najmniej lubianych przedmiotów, sprawiając trudności zarówno w nauce, odrabianiu prac domowych, jak i pisaniu kartkówek oraz sprawdzianów. Choć matematyka bywa często olewana przez uczniów – czy to z braku cierpliwości do przyswajania zagadnień, czy też zwykłego lenistwa, warto pamiętać, że jest ona jednym z najbardziej przydatnych przedmiotów. W końcu doskonale rozwija mózg, a przy tym bywa pomocna w późniejszym życiu.

Kiepskie wyniki w nauce matematyki wynikają z wielu czynników. Mogą to być powstałe na przestrzeni lat luki, trudność w logicznym rozumowaniu, niewłaściwe podejście nauczyciela, poczucie przytłoczenia mnogością zagadnień, wzorów, twierdzeń i schematów, a także wynikająca z problemów w rozumieniu zwykła niechęć do podejmowania się trudniejszych zadań – które postrzegane są w kategorii porażki. Kiedy tak wiele uczniów zmaga się z matematyką, a dobrze radzi sobie przeważnie mała grupa, trudno oprzeć się wrażeniu, że prawdziwie opanować mogą ją jedynie utalentowane osoby. Choć dzięki pewnym predyspozycjom można faktycznie łatwiej chłonąć matematykę, umiejętności te są jak najbardziej do wypracowania.

W jaki sposób uczyć się matematyki efektywnie i z przyjemnością?

Każdy z nas może być matematycznym orłem, a pierwszym krokiem do opanowania tej dziedziny powinno być pozytywnie nastawienie oraz odrzucenie utartych schematów, wedle których matematykę mogą zrozumieć wyłącznie utalentowane osoby. Kluczowa jest przede wszystkim regularność – im częstszy kontakt z zagadnieniami, tym bardziej będziemy z nimi obyci. Ponadto warto szukać też niekonwencjonalnych sposobów na naukę, ponieważ przerabianie podręcznika wraz z ćwiczeniami nie zawsze będzie dawało wymierne rezultaty. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się więc kursy matematyczne online w formie materiałów wideo, jakie znajdziesz w ofercie AjkaMat, gry edukacyjne, quizy, aplikacje na telefon, czy też inne kreatywne metody stosowane przez dobrych nauczycieli.

Znaczenie krzywej uczenia się w nauce matematyki

Psycholog Stanisław Mika zaobserwował ciekawe zjawisko dotyczące przyswajania wiedzy. Pierwsza faza uczenia się jest nie tylko bardzo powolna, nie dając szybkich rezultatów, ale często bywa również powodem wielu frustracji. To właśnie na tym etapie poddaje się najwięcej osób, twierdząc, że matematyka jest zbyt trudna i wymaga specjalnego talentu. Jeśli jednak uda się w tej fazie włożyć jeszcze trochę wysiłku w przezwyciężenie pierwszych niepowodzeń, dojdziemy do kolejnego etapu, kiedy to zaczniemy rozumieć, o co tak właściwie chodzi. Chcąc skutecznie uczyć się matematyki, warto zdawać sobie sprawę z momentów stagnacji (znacznego spowolnienia i frustracji) oraz euforii (chwil, kiedy wiedza układa się w głowie, napędzając nas do dalszej nauki).

O ile krzywa uczenia się u każdego będzie wyglądać nieco inaczej, jest jednym z niepodważalnych argumentów, wobec których każdy z nas może nauczyć się matematyki. Rozpocznij swoją przygodę z królową nauk, stawiając na kursy matematyczne AjkaMat lub zaczynając swoją przygodę od mojego kanału matematycznego na YouTube. Pokażę Ci, że możesz opanować każde zagadnienie!

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię