fbpx
06 sty

Trudności z nauką matematyki – strategie i porady

Trudności w matematyce

Jak radzić sobie z trudnościami w matematyce: strategie i porady

Matematyka jest postrzegana jako bardzo trudny przedmiot szkolny. Zdarza się, że niektóre zagadnienia sprawiają problemy nie tylko uczniom bez uzdolnień matematycznych, ale też tym, którzy zazwyczaj nieźle radzą sobie z różnego rodzaju działaniami. Taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn. Spróbujmy się im przyjrzeć, a także zastanowić, co da się zrobić, by wyeliminować różnego rodzaju trudności lub skuteczniej radzić sobie z ich skutkami.

Przyczyny trudności związanych z nauką matematyki

Chociaż dyskalkulia – czyli wrodzone zaburzenia rozwojowe objawiające się problemami z zapamiętywaniem reguł, odczytywaniem symboli czy wykonywaniem obliczeń – jest coraz częściej diagnozowana u uczniów, to warto zauważyć, że nie u każdego źródłem trudności z nauką matematyki będą geny. Większość dzieci rozpoczyna szkołę, mając zdolności matematyczne, a dopiero z czasem traci chęć do dalszego ich rozwijania. Do przyczyn takiej sytuacji zaliczyć można między innymi:

  • brak ćwiczeń z praktycznymi zastosowaniami matematyki – poruszanie się w obrębie abstrakcyjnych, trudnych do zrozumienia przykładów,
  • przeładowany program nauczania, który sprawia, że cała klasa musi przejść do kolejnych zagadnień, nawet jeśli nie każdy uczeń w pełni opanował poprzedni temat,
  • kwestie indywidualne – przykładowo trudności ze skupieniem uwagi, brak motywacji.

Jak sobie poradzić z takimi problemami?

Od abstrakcji do realizmu – przekładanie reguł i obliczeń na praktyczne przykłady

Wielu osobom dużo łatwiej znaleźć motywację do opanowania trudniejszych zagadnień, jeśli mają one przełożenie na realne życie. Dlatego w przypadku, gdy przykłady podawane w podręczniku czy zeszycie ćwiczeń wydają się nie mieć żadnego sensu, warto sprawdzić, jakie są inne możliwe zastosowania danego sposobu obliczeń. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zapytanie nauczyciela, gdzie (poza lekcjami matematyki) może przydać się dana reguła matematyczna lub umiejętność wykonywania określonych działań.

Nadrobienie braków w opanowaniu podstaw

Rozwiązywanie skomplikowanych zadań matematycznych bez opanowania podstaw można porównać do próby postawienia domu bez wcześniejszego wylania fundamentów – istnieje spore ryzyko, że prędzej lub później runie. Rozwiązanie tego problemu jest dość nieciekawe, gdyż należy wrócić do najbardziej kluczowych do zrozumienia danego tematu zagadnień i upewnić się, że na pewno się je rozumie. Na szczęście nie trzeba robić tego samodzielnie – warto poprosić o pomoc korepetytora, nauczyciela prowadzącego dodatkowe zajęcia wyrównawcze czy nawet kolegę lub koleżankę z klasy.

Znalezienie odpowiednich źródeł do nauki

Każdy z nas jest inny, lecz to, że pięknie się między sobą różnimy, może u niektórych prowadzić do problemów przy próbie rozwijania umiejętności w standaryzowanym systemie nauczania. Z tego powodu, gdy szkolne metody, podręczniki czy przykłady wydają się kompletnie niedostosowane do indywidualnych potrzeb, warto spróbować znaleźć alternatywne, bardziej odpowiednie dla siebie, źródła do nauki. Takie poszukiwania można zacząć od sprawdzenia dostępnych online kursów matematycznych, a także mojego kanału na YouTube, do czego serdecznie zachęcam.

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię