fbpx
30 wrz

Nauka matematyki na studiach – jak się przygotować do wyzwań?

Nauka matematyki na studiach

Nauka matematyki na studiach – jak się przygotować do wyzwań?

Wiązanie swojej ścieżki zawodowej z edukacją – czy to w roli nauczyciela klas licealnych, czy też wykładowcy na studiach – wymaga starannego rozważenia mnóstwa aspektów. Nauczyciel to nie tylko zawód, ale też pewnego rodzaju stanowisko z powołania, z którym wiąże się duża odpowiedzialność. Nie każda osoba będąca ekspertem w dziedzinie matematyki nadaje się do pracy w szkole czy na uczelni. Nauczanie wymaga bowiem oprócz dogłębnej znajomości przedmiotu charyzmy, empatii, zaangażowania oraz kreatywności.

Biorąc pod uwagę szereg wyzwań, które stoją przed nauczycielami (na każdym szczeblu edukacji), nietrudno oprzeć się wrażeniu, jak ciężką i trudną pracą jest nauczanie innych. Jak się okazuje, można się jednak do tego dobrze przygotować, sprawiając, że nadchodzące trudności będą gaszone w zarodku. O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy na uczelni? Jak uszykować się na zbliżające się wyzwania? Zapraszamy do lektury!

Kolejne stopnie wtajemniczenia, czyli matematyka dla studentów

O ile w szkole podstawowej czy liceum nauczyciele są zobowiązani do przekazywania ograniczonego kawałka wiedzy, wraz z podjęciem pracy na uczelni powinni liczyć się ze znacznie większymi wyzwaniami. To właśnie wtedy matematyka staje się jeszcze bardziej abstrakcyjna. Tłumaczenie zawiłych zagadnień wymaga nie lada kreatywności, cierpliwości oraz nieszablonowego myślenia, jednak bywa dla wykładowców bardzo satysfakcjonujące. Co okazuje się pomocne w procesie przygotowywania do prowadzenia wykładów? O czym powinni pamiętać nauczyciele akademiccy?

Dobrze rozumiane podstawy

Jak wiadomo, na uczelniach wyższych wymaga się od studentów pewnej znajomości danego tematu. Mimo tego podczas prezentowania nowych zagadnień warto odwoływać się do wiedzy z przeszłości, przypominając uczniom o poznanych w liceum zależnościach. Dobrą praktyką jest zlecanie krótkiego przygotowania jeszcze przed zajęciami – znacznie usprawni to ich przebieg i pomoże w szybszym zrozumieniu nowych pojęć.

Kreatywne podejście do problemów

Matematyka na poziomie akademickim to bardzo często dość abstrakcyjne zagadnienia, które mogą być niełatwe do wytłumaczenia. Orężem każdego dobrego wykładowcy są w tym zakresie bogata wyobraźnia i kreatywność pozwalające serwować uczniom wiedzę w przystępny i zrozumiały sposób.

Dodatkowe wsparcie merytoryczne

Każdy nauczyciel chciałby, aby studenci w lot rozumieli tłumaczone zagadnienia. Na poziomie akademickim należy się jednak przygotować na nieco więcej trudności, co wynika nie tylko ze stopnia zaawansowania zagadnień, ale też ograniczonego czasu na zajęciach. Chcąc pomóc studentom w przyswajaniu wiedzy, warto polecać im dodatkowe źródła, z których mogą czerpać wiedzę. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kurs online Matematyka na Studiach od A do Z oraz kanał AjkaMAT na YouTube przygotowany specjalnie dla Ciebie…

Admin bar avatar
Nauczyciel z wieloletnim stażem, mentor i mam nadzieję przyszły reżyser Twojej drogi do sukcesu... Jestem absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego. Od listopada 2018 roku prowadzę dla Ciebie wielopłaszczyznowy projekt AjkaMAT obejmujący kursy online, kanał YouTube, Fanpage i Grupę Wsparcia na Facebooku, dzięki czemu możesz pogłębiać swoją wiedzę matematyczną zarówno na poziomie szkoły średniej jak i studiów. Zacznij tutaj przygodę z AjkaMAT

Napisz opinię